ecoinno® 0,2 l / 8 oz paper cup with lid - 0,0849 €
The World’s First Fully Biodegradable Coffee Cup with Lid, Made by GCM® Technology!
Our paper cups are free from plastic, microplastics – including PFAS, PLA, and CPLA – and contain no harmful substances. Whether used for packaging or serving juice, water, coffee, or tea, our products offer a safe and practical solution.
The cups are made from 100% plant fiber, fully compostable, and produced with environmental responsibility. No SUP logo (sad turtle icon) is required. Our paper cup lids are also compatible with other cup types.
Our paper cups are free from plastic, microplastics – including PFAS, PLA, and CPLA – and contain no harmful substances. Whether used for packaging or serving juice, water, coffee, or tea, our products offer a safe and practical solution.
The cups are made from 100% plant fiber, fully compostable, and produced with environmental responsibility. No SUP logo (sad turtle icon) is required. Our paper cup lids are also compatible with other cup types.
0.08 €/pc net
Shipping 0-19,8 € net
1000 from : 0.085 €/pc net (Sum total: 84.900 €/ net)
Shipping: 1000 pcs
Eco-Friendly
RECYCLABLE
COMPOSTABLE
NEUTRAL IN TASTE
SUSTAINABILITY
UNCOATED
CAN BE FROZEN / COOLED
SUITABLE FOR MICROWAVE AND OVEN USE
FREE FROM MICROPLASTICS AND PLASTICS
Product features
| Product name | 0,2 l / 8 oz paper cup and lid |
| Size of the cup | ø 80 mm, height: 87 mm |
| Size of the lid | ø 86 mm, height: 20 mm |
| Material | Normal Plus |
| Colour | white |
| Capacity | 200 ml |
| Resistance to grease and oil | no |
| Resistance to heat and cold | ‐5℃~+100℃ |
| Compatible equipment | Microwave oven, up to 800 W, max 2 Min |
| Quantity per box | 1000 |





Back to the products