ecoinno® 0,2 l / 8 oz cup lid - 0,035 €
Our paper cup lids ensure a secure fit and are compatible with various cup types. They are taste-neutral, leaving no aftertaste—only the intended flavor of the beverage remains.
Made from 100% plant fiber, free from plastic and microplastics (PFAS/PLA/CPLA), and without any synthetic coating. Safe for both wildlife and marine life. (Certified by TÜV Marine)
Can be disposed of in organic or paper waste. Fully compostable—decomposes completely within 75 days when in contact with soil. (Certified by TÜV Home Compost).
Recommended for: airports, train stations, snack bars, food trucks, cafés, and for takeaway hot and cold beverages. Ideal for environmentally conscious consumers who value both coffee enjoyment and sustainability on the go.
Made from 100% plant fiber, free from plastic and microplastics (PFAS/PLA/CPLA), and without any synthetic coating. Safe for both wildlife and marine life. (Certified by TÜV Marine)
Can be disposed of in organic or paper waste. Fully compostable—decomposes completely within 75 days when in contact with soil. (Certified by TÜV Home Compost).
Recommended for: airports, train stations, snack bars, food trucks, cafés, and for takeaway hot and cold beverages. Ideal for environmentally conscious consumers who value both coffee enjoyment and sustainability on the go.
0.04 €/pc net
Shipping 0-19,8 € net
1000 from : 0.035 €/pc net (Sum total: 35.000 €/ net)
Shipping: 1000 pcs
Pictures: matching product
In a set
0,2 l / 8 oz paper cup lid + 0,2 l / 8 oz paper cup
1000 from orders of pcs:
84.90 € nettó
Price per pc: 0.0849 Euro netto
Delivery: free within the EU, to selected countries, depending on quantity
Eco-Friendly
RECYCLABLE
COMPOSTABLE
NEUTRAL IN TASTE
SUSTAINABILITY
UNCOATED
CAN BE FROZEN / COOLED
SUITABLE FOR MICROWAVE AND OVEN USE
FREE FROM MICROPLASTICS AND PLASTICS
Product features
| Product name | 0,2 l / 8 oz cup lid |
| Size | ø 86 mm, height: 20 mm |
| Size of the cup | ø 80 mm, height: 87 mm |
| Material | Normal Plus |
| Colour | white |
| Capacity | - |
| Resistance to grease and oil | no |
| Resistance to heat and cold | ‐5℃~+100℃ |
| Compatible equipment | microwave oven, up to 800 W, max 2 min |
| Quantity per box | 1000 |





Back to the products