ecoinno® 0,3 l / 12 oz cup lid - 0,039 €
Our paper cup lids provide a secure seal and are compatible with various cup types. They are taste-neutral, leaving no aftertaste and preserving the original flavor of the beverage.
Made from 100% plant fiber, completely free from plastic, microplastics (PFAS/PLA/CPLA), and synthetic coatings. Harmless to wildlife and marine life. (Certified by TÜV Marine).
Can be disposed of in bio or paper waste. Fully compostable—decomposes completely within 75 days upon contact with soil. (Certified by TÜV Home Compost).
Recommended for use in: snack bars, train stations, airports, and for takeaway beverages.
Made from 100% plant fiber, completely free from plastic, microplastics (PFAS/PLA/CPLA), and synthetic coatings. Harmless to wildlife and marine life. (Certified by TÜV Marine).
Can be disposed of in bio or paper waste. Fully compostable—decomposes completely within 75 days upon contact with soil. (Certified by TÜV Home Compost).
Recommended for use in: snack bars, train stations, airports, and for takeaway beverages.
0.04 €/pc net
Shipping 0-19,8 € net
1000 from : 0.039 €/pc net (Sum total: 39.000 €/ net)
Shipping: 1000 pcs
Pictures: matching product
In a set
0,3 l / 12 oz paper cup lid + 0,3 l / 12 oz paper cup
1000 from orders of pcs:
98.00 € nettó
Price per pc: 0.098 Euro netto
Delivery: free within the EU, to selected countries, depending on quantity
Eco-Friendly
RECYCLABLE
COMPOSTABLE
NEUTRAL IN TASTE
SUSTAINABILITY
UNCOATED
CAN BE FROZEN / COOLED
SUITABLE FOR MICROWAVE AND OVEN USE
FREE FROM MICROPLASTICS AND PLASTICS
Product features
| Product name | 0,3 l / 12 oz cup lid |
| Size | ø 94 mm, mag.: 22 mm |
| Size of the cup | ø 90 mm, mag.: 105 mm |
| Material | Normal Plus |
| Colour | white |
| Capacity | - |
| Resistance to grease and oil | no |
| Resistance to heat and cold | ‐5℃~+100℃ |
| Compatible equipment | microwave oven, up to 800 W, max 2 min |
| Quantity per box | 1000 |





Back to the products