ecoinno® 0,4 l / 16 oz cup lid - 0,05 €
Our paper cup lids provide a secure seal and are compatible with various cup types. They are taste-neutral, leaving no aftertaste—only the intended flavor of the beverage remains.
Made from 100% plant fiber, completely free from plastic, microplastics (PFAS/PLA/CPLA), and synthetic coatings. Safe for wildlife and aquatic environments. (TÜV Marine certified)
Can be disposed of in bio or paper waste. Fully compostable—completely decomposes within 75 days upon contact with soil. (TÜV Home Compost certified)
Recommended for takeaway hot and cold beverages, and for use at airports, train stations, and cinemas.
Made from 100% plant fiber, completely free from plastic, microplastics (PFAS/PLA/CPLA), and synthetic coatings. Safe for wildlife and aquatic environments. (TÜV Marine certified)
Can be disposed of in bio or paper waste. Fully compostable—completely decomposes within 75 days upon contact with soil. (TÜV Home Compost certified)
Recommended for takeaway hot and cold beverages, and for use at airports, train stations, and cinemas.
0.05 €/pc net
Shipping 0-19,8 € net
800 from : 0.050 €/pc net (Sum total: 40.000 €/ net)
Shipping: 800 pcs
Pictures: matching product
In a set
0,4 l / 16 oz paper cup lid + 0,4 l / 16 oz paper cup
800 from orders of pcs:
117.60 € nettó
Price per pc: 0.147 Euro netto
Delivery: free within the EU, to selected countries, depending on quantity
Eco-Friendly
RECYCLABLE
COMPOSTABLE
NEUTRAL IN TASTE
SUSTAINABILITY
UNCOATED
CAN BE FROZEN / COOLED
SUITABLE FOR MICROWAVE AND OVEN USE
FREE FROM MICROPLASTICS AND PLASTICS
Product features
| Product name | 0,4 l / 16 oz cup lid |
| Size | ø 106 mm, height: 25 mm |
| Size of the cup | ø 100 mm, height: 118 mm |
| Material | Normal Plus |
| Colour | white |
| Capacity | - |
| Resistance to grease and oil | no |
| Resistance to heat and cold | -5℃~+100℃ |
| Compatible equipment | microwave oven, up to 800 W, max 2 min |
| Quantity per box | 800 |





Back to the products