ecoinno® 0,5 l / 20 oz paper cup with lid - 0,17 €
The World’s First Fully Biodegradable Beer Cup with Lid, Made by GCM® Technology!
Our paper cups are free from plastic, microplastics – including PFAS, PLA, and CPLA – and contain no substances harmful to health. Whether used for packaging or serving draft beer, juice, water, slushies, cocktails, smoothies, or shakes, our products provide an ideal solution.
They are a suitable alternative to deposit-based, reusable, or single-use plastic cups.
Produced from 100% plant fiber, our cups are environmentally responsible and fully compostable. No SUP logo (sad turtle icon) is required.
Our paper cup lids are also compatible with other cup types.
Our paper cups are free from plastic, microplastics – including PFAS, PLA, and CPLA – and contain no substances harmful to health. Whether used for packaging or serving draft beer, juice, water, slushies, cocktails, smoothies, or shakes, our products provide an ideal solution.
They are a suitable alternative to deposit-based, reusable, or single-use plastic cups.
Produced from 100% plant fiber, our cups are environmentally responsible and fully compostable. No SUP logo (sad turtle icon) is required.
Our paper cup lids are also compatible with other cup types.
0.17 €/pc net
Shipping 0-19,8 € net
800 from : 0.170 €/pc net (Sum total: 136.000 €/ net)
Shipping: 800 pcs
Eco-Friendly
RECYCLABLE
COMPOSTABLE
NEUTRAL IN TASTE
SUSTAINABILITY
UNCOATED
CAN BE FROZEN / COOLED
SUITABLE FOR MICROWAVE AND OVEN USE
FREE FROM MICROPLASTICS AND PLASTICS
Product features
| Product name | 0,5 l / 20 oz paper cup with lid |
| Size of the cup | ø 105 mm, height: 125 mm |
| Size of the lid | ø 112 mm, height: 25 mm |
| Material | Normal Plus |
| Colour | white |
| Capacity | 500 ml |
| Resistance to grease and oil | no |
| Resistance to heat and cold | ‐5℃~+100℃ |
| Compatible equipment | microwave oven, up to 600 W |
| Quantity per box | 800 |





Back to the products